????? ??????? ???? ?????? ????????????? ????????? ?????????? ??????????? ???????

Закон України «Про основи національного спротиву» відповідає Конституції України

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із завданням за два місяці подати до Верховної Ради пропозиції щодо внесення змін до Закону «Про основи національного спротиву» з метою повного узгодження його норм з положеннями Конституції України та усунення техніко-юридичних недоліків. Відповідний лист Глава держави скерував очільникові уряду 30 липня. Це повідомлення побачили прихильники старої політичної системи й одразу ж осудили звернення Президента, стверджуючи, що Закон України «Про основи національного спротиву» не відповідає Конституції України.

Спробуємо розібратися з ситуацією щодо цього Закону :

Згідно зі статтею 64 Конституції України, «Конституційні права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України». До таких випадків відносяться умови воєнного або надзвичайного стану, за яких встановлюються окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає низку заходів, які вводять такі обмеження, але в ньому не зазначено порядок чи механізми, якими ці обмеження можуть вводитись.

У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про основи національного спротиву» є низка змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Зокрема, визначено заходи правового режиму воєнного стану (стаття, які за своїм формулюванням і змістом залишаються незмінними. Тобто Закон України «Про основи національного спротиву» не змінює ці положення. Просто новим законом Кабінет Міністрів України отримує завдання визначити порядок чи механізм/процедуру, як ці заходи (обмеження) мають виконуватись.

Це стосується, наприклад:
+ заборони проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій тощо;
+ вилучення у підприємств та громадян телекомунікаційного обладнання, телевізійної, відео- й аудіоапаратури, компʼютерів та інших засобів звʼязку;
+ вилучення у підприємств, установ, організацій навчальної та бойової техніки тощо.

До цього часу не було чіткого порядку здійснення заходів воєнного стану, то тепер Кабмін повинен чітко прописати такі процедури, які будуть зрозумілими й відкритими для суспільства. Силові структури, які проводять ці заходи, будуть дотримуватись уніфікованої, узаконеної процедури, й не зможуть діяти на свій розсуд, чи вдаватись до непередбачених дій.

Тобто, Закон України «Про основи національного спротиву» врегульовує норми, якими вводяться заходи та обмеження під час воєнного стану, а Президент України у своєму листі до Кабінету Міністрів України запропонував визначити чіткий порядок та механізми здійснення таких обмежувальних заходів в умовах війни.

Отже, Закон України «Про основи національного спротиву» відповідає Конституції України та спрямований на впровадження чітких і прозорих процедур в умовах воєнного стану.


Джерело: Закон України «Про основи національного спротиву» відповідає Конституції України (Український інформаційний центр)